_________________________________________________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________________________________________

25 Mayıs 2013 Cumartesi

Ben Dün...


Dün öğle saatlerinde Bakırköy Cumhuriyet / Özgürlük Meydanı'ndaydım.
Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği'nin başlatmış olduğu kampanyaya destek vermek için üzerime düşen sorumluluğu yerine getirerek birçok engelli ile birlikte "Engele Ruhsat Verme" çağrısında bulunanlardan biri de bendim.

Nedir Bu Kampanya?

‘ENGELE RUHSAT VERME’  kampanyasını başlatmak üzere Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda bir araya gelen topluluğa, Hakan Ceyhan ve ekibi sergiledikleri Flash mob performansıyla destek verdiler.
TOFD tarafından hazırlanan ve ünlülerin ‘Engele Ruhsat Verme!’ mesajlarının yer aldığı kısa videoda ise aralarında; İlhan Şeşen, Fulya - Fatih Terim, Özlem Tekin, Burçin Terzioğlu, Burcu Kara, Keremcem, Metin Uca, BKM oyuncuları Oğuzhan Koç, Eser Yenerler, İbrahim Büyükak ve Kürşat Başar’ın bulunduğu çok sayıda isim yer aldı.
‘ENGELE RUHSAT VERME’kampanyasının ilk etkinliği engelliler, dernek çalışanları, gönüllüler ve destekçilerin katılımıyla, Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda gerçekleştirildi.
HERKES İÇİN ERİŞİLEBİLİRLİK…
Gerçekleştirilen tüm projelerin zemininde, toplumun bilinçlenmesi ve engelin oluşmaması için yasaların gerektiği gibi uygulanması yatıyor. Bu noktadan hareketle yola çıkan Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği, sorumluluk sahibi bir sivil toplum kuruluşu anlayışı ile herkes için erişilebilirlik konusuna kamuoyunun dikkatini çekmek, tüm vatandaşları bilinçlendirmek ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının yaptığı çalışmalara katkı sağlamak amacıyla “ENGELE RUHSAT VERME!” kampanyasını başlattı.
2005 yılında engellerin ortadan kaldırılabilmesi için 5378 sayılı yasa çıkarılmış ve 7 yıl içerisinde yani 2012 yılına kadar tüm kamusal alanların herkes için erişebilir hale getirileceği vaadedilmiştir. Ancak bu süre içinde birçok belediye başkanının ve diğer belediye yöneticilerinin engellilik hususundaki duyarsızlıkları ve bilgi yetersizlikleri nedeniyle sorunlar çözülememiştir. Bu nedenle engellilerden yaşlılara, çocuk arabası kullanan ebeveynlerden, hamilelere kadar geniş bir kitlenin sosyal yaşama katılımları kısıtlanmıştır. Öte yandan söz konusu sorunlara çözüm bulunamamış olmasının en önemli nedenlerinden biri de engelin oluşmasına neden olan kişilere hiçbir cezai yaptırım uygulanmamasıdır.
Kampanyanın ilk etkiliğinde yer alan Hakan Ceyhan ve ekibi, gerçekleştirdikleri Flash Mob performansıyla büyük beğeni topladı. Ekipte yer alanlar, toplumun engellileri görmeleri ve yaşadıkları sorunların farkına varmaları için TOFD’ye destek olduklarını belirttiler. 
(TOFD Resmi Web Sitesinden Alıntıdır)

Birçok insanın bir türlü farkında olmadığı ve farkında olmamak için direndiği bir gerçek var; Her insan bir engelli adayıdır.
Bugüne kadar banane engellilerden diyeni de gördüm, destek için elinden geleni yapanı da.


TOFD bu anlamda insanların en kolay destek verebilecekleri bir kampanya ile farkındalık yaratmaya çalışıyor.
DANS...!

Dün 12:00 itibari ile El Amor şarkısı eşliğinde 3 kez dans edildi ve o an yolu Bakırköy Meydanı'ndan geçen bir çok kişi destek verdi.


Son olarak TOFD başkanı Ramazan BAŞ'ın konuşmasının ardından "ENGELE RUHSAT VERME" sloganları eşliğinde dağıldık.
Yaklaşık 45 dk boyunca  bizleri büyük ilgi ile izleyip destek veren Bakırköy halkına ve yolu Bakırköy'den geçenlere şahsım adına teşekkür ediyorum.

Bu yazıyı yazmamın en önemli sebebi Türkiye'nin birçok köşesinde bu tür etkinlikler olduğunu duyurabilmek.
Ben de bu derneğe gitmeden ve oradaki insanlarla tanışmadan önce durumdan çok da fazla haberdar değildim.
Ancak içlerine girdiğinizde anlayabiliyorsunuz yaşadıkları zorlukları.
Eğer İstanbul'da oturuyorsanız en azından bir yarım saatinizi bu derneği ziyaret etmeye ayırabilir ve ne demek istediğimi anlayabilirsiniz.
Sadece İstanbul için hemen hemen her şehrimizde birçok engelli derneği mevcut..
Konu ile ilgili her türlü bilgi için benimle irtibata geçebilirsiniz..
Dün bununla da kalmadım ve bir deli cesareti göstererek uzun zamandır istediğim bir şey yaptım : 
Saçlarımın uçlarını maviye boyattım..
Benim gibi saçlarına kıyamayan biri için cidden delilik ama çok beğendim :)
Daha önce saçlarını böyle zor bir renge boyatan var mı?
Çok çabuk akıyormuş, rengini daha uzun süre korumak için ne yapmalıyım?
Önerilerinize açığım..4 yorum:

 1. Saçların süper olmuuuuş,mavinin tonu harika ! Ama evet her renkli ve kızıl boya gibi çabuk akar,maviler genelde yeşilimsi bir ton olur akınca. Kısa sürelerle boyaman lazım :) Güle güle kullan !

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkür ederim, evet aynı uyarıyı aldım :) bir süre sonra yeşil sonrasında sarıya döner dedi kuaförüm. boyadan önce açtırdığım için bu durum daha çok gözümü korkuttu açıkçası :)

   Sil
 2. ne kadar ücret verdiniz? bende böyle yaptırmak istiyorum da cevaplarsanız sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yaklaşık 3 sene öncesi olduğunu düşünürsek muhtemelen şuan için çok daha farklı bir fiyat çıkacaktır karşınıza. Ayrıca benim saçımı boyattığım kuaför çok eski bir tanıdık o nedenle de fiyat biraz ayrıcalıklı oldu. Yanılmıyorsam 100 lira gibi bir şey ödemiştim o zaman.

   Sil

Bunlara da bir bakın :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...